Missouri Water Environment Association
Go To:
MWEA William D. Hatfield Award
Quarter Century Operators
MWEA Arthur Sidney Bedell Award
MWEA Life Members
Award of Merit
MWEA Golden Fleece Award
MWEA Public Official Award
Laboratory Analyst Excellence Award
Industrial Water Quality Achievement Award
Young Professional Award Award
MWEA Operator of the Year Award
MWEA Operations Challenge Teams
Collection System Award
Treatment Plant of the Year Award
MWEA Biosolids Management Award
MWEA Golden Manhole Award

MWEA Black Hat Award
MWEA Crystal Crucible Award
MWEA Stockholm Junior Water Prize
MWEA Platinum Industrial Pretreatment Award
Other Awards


MWEA William D. Hatfield Award

 

1960 - Sidney Smith, Joplin

1963 - Dan W. Thurman, Independence

1965 - Paul Hickman, Springfield

1967 - Virgil Cross, Macon

1968 - Ray Abbiatti, Lockwood

1970 - Jospeh W. Larson, St. Louis

1971 - Leslie F. Parscal, N. Kansas City

1973 - Naman Lombard, Monett

1974 - Leo Heim, Mexico

1975 - Dale Philips, Chillicothe

1976 - Bill Bollinger, Jackson

1977 - Roger Wieting, St. Louis

1978 - Lyle Furman, Belton

1980 - James R. Park, St. Louis

1981 - Terry Wattenbarger,  Kansas City

1982 - Stutley R. Olson, Joplin

1983 - Jim L.Cole, Neosho

1984 - John R. Cooper, Marshfield

1985 - Melvin Trotter, Springfield

1986 - Alan J. Callier, St. Louis

1987 - Stephen Fortney,  Independence

1988 - Jim Lundsford, Jackson

1989 - Dick Champion,  Independence

1990 - Michael Jefferson,  Noel

1991 - Jerold Carr, Macon

1992 - John Robinson,  Columbia

1993 - Dick Bowman,  Republic

1994 - Neil Frankenberg,  St.Louis

1995 - Terry Hennkens,  Columbia

1996 - Rob Patten,  Independence

1997 - Robert Flick,  St. Louis

1998 - Jeff Theerman,  St. Louis

1999 - Mary Lapin,  Kansas City

2000 - Jerry Lawson,  Marshall

2001 - Kent Spainhour, Chillicothe

2002 - Steve Cook, Cape Girardeau

2003 - Rob Trivette, Shelbina

2004 - Jana Walker, Joplin

2005 - Richard Bailey, Marshall

2006 - Tom Holst, Springfield

2007 - Dave Erwin, Jefferson City

2008 - Linda Barrier, Kansas City

2009 - Dennis Hudson, Belton

2010 - John Reece, Kansas City


BACK TO TOP

Quarter Century Operators

 

Bill Bolliner '87

Robert J. Campbell '97

Jerald W. Carr '90

Richard H. Champion, Jr. '95

Calvin R. Cutsforth '87

Robert Davis, '02

Robert S. Flick '96

Michael Jefferson '92

Jerry Lawson '05?

N. W. Lombard '77

Harold L. McDaniel '87

Raymond C. Mashek '87

Carl Neumayer '00

William O'Brien '05

Robert E. Patten '95

Rollie Price '93

John D. Reece '88

Darryl Ripper '90

George R. Schillinger '90

Norman A. Sirna '90

Bill Weitkemper '01

David Erwin, Jefferson City '09

Ken Gambaro, St. Louis '10

Kent Spainhour, Chillicothe '10

Neal Honderick, Belton '10


BACK TO TOP

MWEA Arthur Sidney Bedell Award

 

1945 - George S. Russell,  St. Louis

1948 - William Kehr,  Kirkwood

1951 - Francis M. Veatch,  Kansas City

1954 Charles Haskins,  Kansas City

1957 - Lindon J.Murphy,  Columbia

1960 - Jack K. Smith,  Jefferson City

1963 - Glen J.Hopkins,  Kansas City

1966 - Paul T. Hickman,  Springfield

1969 - Charles Kaiser,  St. Louis

1970 - Robert S. Flick,  St. Louis

1972 - John D. Reece,   Kansas City

1973 - Roy L. Jackson,   Kansas City

1974 - Ed Rackers, Jr.,   Jefferson City

1975 - Walter Shifrin,  St. Louis

1976 - Henry Schwartz,  St. Louis

1977 - Clifford B. Smith,  St. Louis

1978 - Ed Lightfoot,  Jefferson City

1979 - John Novak,  Kansas City

1980 - Jerome Fladung,  Kansas City

1981 - Ron Layton, Neosho

1982 - James C. Buzzell,  St. Louis

1983 - Harry Criswell,  Springfield

1984 - L. Joe Sell,  Lee's Summit

1985 - Charles Stiefermann,  Jefferson City

1986 Bernard A. Rains,  St. Louis

1987 - Ted Popowchak,  St Louis

1988 - Raymond A. Beck,  Columbia

1989 - Michael Weishaar,  St. Louis

1990 - Robert J. Steiert,  Kansas City

1991 - Alan J. Callier,  St. Louis

1992 - Bob Campbell,  Independence

1993 - Jonell McNeely,  Cape Girardeau

1994 - Bob Barbour,  St.Louis

1995 - Jim Foil,  Kansas City

1996 - Roger Wieting,  St.Louis

1997 - Tom Decker,  Kansas City

1998 - Leo Ebel,  St. Louis

1999 - Lorene Lindsay,  Lake Ozark

2000 - Tom Wallace,  Jefferson City

2001 - Randy Clarkson, Jefferson City

2002 - Jeff Theerman - St. Louis

2003 - John Lodderhose - St. Louis

2004 - Pam Schweitzer, O'Fallon

2005 - Ken Gambaro, St. Louis

2006 - Steven Spydell, Independence

2007 - Trent Stober, Columbia

2008 - Bobby Lyerla, St. Louis

2009 - Danny Rowatt, St. Louis

2010 - Jeff Gratzer, St. Louis


BACK TO TOP

MWEA Life Members

 

Shankha Benerji

Raymond Beck

Carl Blomgren

Charles A. Buescher

James Buzzell

Edward Edgerley

Robert Flick

Sotirios G. Grigoropoulos

Paul Hickman

J. H. Holloway

Roy L. Jackson

Charles B. Kaiser, Jr.

Raymond Mashek

Carl A. Neumayer

John Reece

D. W. Ryckman

Walter G. Shifrin

Richard D. Sutton

Leroy H. Walter

James E. White

Roger Wieting

Bobby Wixon

Joel Cerwick

Jerome Fladung


BACK TO TOP

Award of Merit

 

1961 - Jesse H. Barlow, Joplin

1964 - Rolf T. Skrinde, St. Louis

1966 - Paul T. Hickman, Springfield

1967 - James R. Locke, Jefferson City

1968 - Arliss D. Ray, Columbia

1969 - Roy L. Jackson, Kansas City

1970 - Robert S. Flick, St. Louis
         - John D. Reece, Kansas City

1971 George M. Salwasser, St. Louis

1972 - Charles Kaiser, St. Louis

1973 - Jerome F. Fladung, Kansas City

1979 - Thomas E. Decker, Kansas City

1984 - Robert J. Campbell

1985 - Robert J. Campbell

1988 - Al Callier, St. Louis
         - Dick Champion, Independence
         - Mary Lappin, Kansas City
         - Jonell McNeeley, Jackson


BACK TO TOP

MWEA Golden Fleece Award

 

2003 - Bob Flick

2003 - John Reece

2007 - Robert Steiert


BACK TO TOP

MWEA Public Official Award

 

2007 - Senator Christopher "Kit" Bond

2008 - Chairman Tom Herrmann

2009 - Representative Walt Bivins

2010 - Kristin Perry


BACK TO TOP

Laboratory Analyst Excellence Award

 

1994 - Jane Henry, Independence

1995 - Richard Baily, Marshall

1996 - Claude Anderson, Kansas City

1997 - Sandra Ford, Little Blue Valley Sewer District

1998 - Pam Schweitzer, Environmental Management Corp.

1999 - Arlene Vogelsang,  St. Louis MSD

2000 - Gail Francis, Joplin

2001 - Kevin Scanlon, Little Blue Valley Sewer District

2002 - Sheryl Schrock, OMI Liberty

2003 - Jane Hood, Hannibal

2004 - Clara Haenchen, Jefferson City

2005 - Paul Brackens, St. Louis

2006 - John Van Horn, O'Fallon

2007 - Wendy Dalton, Wentzville

2008 - Jeff Williams, Hannibal

2009 - David Greene, Kansas City

2010 - Craig Cuvellier, Columbia


BACK TO TOP

Industrial Water Quality Achievement Award

 

1995 - Olin Corporation, Lake City Army Ammunition Plant, Independence

1996 - Allied Signal, Federal Manufacturing & Technologies, Kansas City

1997 - Hawker Energy Products, Inc.,  Warrensburg

1998 - Front Street Remedial Action Corp.,  Kansas City

1999 - Harmon Industries, Inc., Circuit Board Division, Warrensburg

2002 - Findett Corporation, St. Charles

2003 - Boeing Company, St. Charles

2005 - Lambert/St. Louis International Airport, St. Louis

2006 - DOE NNSA - Kansas City Plant Honeywell FM&T


BACK TO TOP

MWEA Operator of the Year Award

 

1979 - Jim L.Cole, Neosho

1980 - Terry Wattenberger, Jackson County

1981 - John Cooper,  Marshfield

1982 - Naman Lombard, Monett

1983 - Bill Bollinger,  Cape Girardeau

1984 - James R. Park,  St. Louis

1985 - Jim Lundsford,  Jackson

1986 - Tilford McBaine,  Columbia

1987 - Harold McDaniel,  Marshall


Less than 1 MGD

 


Greater  than 1 MGD

 

1988 - Michael L. Jefferson, Noel

1989 - Ray England, Peculiar

1990 - Donald Parsons, Monroe City

1991 - Kyle George, Hallsville

1992 - Daniel Miller, Ava

1993 - Steve Henderson, Cassville

1994 - Ken Davis, Warrenton

1995 - Walter Brashear, Granby

1996 - Craig Lusby, Republic

1997 - Rob Trivelle, Shelbina

1998 - Vicky Burns, Newberg

1999 - Steve Henderson, Cassville

1988 - Jerold Carr, Macon

1989 - Leo Heim, Mexico

1990 - Jack Shepherd, Joplin
         - Dave Fletcher, Duckett Creek
           Sewer Dist

1991 - Glenn Chambers, Webb City

1992 - Dale Hale, Clinton

1993 - Tom Phillips, Trenton

1994 - Kent Spainhour, Chillicothe

1995 - Richard Bailey, Marshall

1996 - Ron Greenwood, Aurora

1997 - Kevin Warden, DeSoto

1998 - Jerold Carr, Macon

1999 - Phil Webster, Cameron


Less than 5 MGD

 


Greater than 5 MGD

 

2000 - Jerry Lawson, Marshall

2001 - Kevin Warden, Desoto

2002 - Steve Henderson, Cassville

2003 - Larry Bice, Noel

2004 - Ken Davis, Warrenton

2005 - Rick Higgins, Duckett Creek Sanitary District

2006 - Kent Spainhour, Chillicothe

2007 - Dennis Hudson, Belton

2008 - Gary Miller, Wentzville

2009 - Mike Henderson - La Grange

2000 - Ed Louvier, Nevada

2001 - Dave Fletcher, Duckett Creek Sanitary District

2002 - George Reno - St. Louis MSD, Coldwater Creek Plant

2003 - Tim Nyander, Joplin

2004 - Doug Williams, Columbia

2005 - David Irwin, Jefferson City

2006 - Linda Barrier, Independence

2007 - Bill O'Brien, Little Blue Valley Sewer District

2008 - Don Gilpin, St. Joseph

2009 - Steve Harrison, St. Louis


BACK TO TOP

MWEA Operations Challenge Teams

 

1986 - Robert Eberla, Randall Driver, Larry French - Independence

1987 - Dan Hale - Clinton, Jeff Mock - Blue Springs, Tim Ragsdel

1988 - Ted Craig, Tom Stow, Jerry Wallace - Lake Ozark

1989 - Mike Jefferson - Noel, Jerold Carr - Macon, Jerry Wallace - Lake Ozark

1990 - Jane Grimes - MSD St. Louis, Jerry Wallace - Lake Ozark, Roger Moerke - Little Blue Valley Sewer District, Jeff Mock - Blue Springs, Wilson Jones - Buckner

1991 - Lyndon Marlatt, Roger Moerke - Little Blue Valley Sewer District, Robert Eberle, Joe DeSwedt Independence

1992 - Dudley Jones, Robert Eberle - Independence (1st place); Dan Hale - Clinton, Jeff Mock, Blue Springs (2nd place) Both teams won right to represent MWEA at WEFTEC

1993 - John Offield, David Pulley, George Gering, Craig Cuvellier, Columbia

1994 - Kevin Scanlon, Frank Webb, Darryl McGill, Dan Lindsey - Little Blue Valley Sewer District

1995 - Kevin Scanlon, Frank Webb, Darryl McGill, Dan Lindsey - Little Blue Valley Sewer District

1996 - Kevin Scanlon, Kevin Wagner, Gary Henry, Tom Neely - Little Blue Valley Sewer District

1997 - Gary Bucklinger, Mark Moore, Tom McKarnin, Jamie Favor - Kansas City Blue River Treatment Plant

1998 - Scott Lewellyn, Todd Stewart, Doug Williams, Dale Cline - Columbia

1999 - George Gering, Todd Stewart, Doug Williams, Dale Cline - Columbia

2000 - Todd Stewart, Doug Williams, Dale Cline, Creedon Miller - Columbia

2001 - Melvin Thompson, John Lopez, Gregory Ray, TIm Walsh - Kansas City

2002 - Doug Williams, Tom Malloy, Rusty Baker, Creedon Miller - Columbia

2003 - Gary Turley, Larry Croper, Pierrie Hamilton, Denise Burrell - OMI, Liberty

2004 - Tom Malloy, Jim Kurtz, Clay Greenplate, Ellis Warren - Columbia

2008 - 1st - Darren Deachan, Josh Leathers - St. Louis MSD
2008 - 2nd - Sean Deweese Brad Johnson, St. Joseph - St. Joseph

2009 - 1st - Darren Deachan, Josh Leathers - St. Louis MSD
2009 - 2nd - Sean Deweese Brad Johnson, St. Joseph - St. Joseph

2010 - 1st - Sean Deweese Brad Johnson, St. Joseph - St. Joseph
2009 - 2nd - Darren Deachan, Josh Leathers - St. Louis MSD


BACK TO TOP

Collection System Award

 

1992 - Boyd Mills, MSD St. Louis

1993 - Norman Sirna, St. Louis

1994 - William Warnokowski, Belton

1995 - Bill Weitkemper, Columbia

1996 - Joseph Huffman, Blue Springs

1997 - Lorene Lindsay, Lake Ozark

1998 - Kevin Swearengin, Springfield

1999 - Steve Spydell, Independence

2000 - Randy Casey, North Kansas City

2001 - Steve Cook, Cape Girardeau

2002 - Wayne Latimer, Springfield

2003 - Neal Honderick, Belton

2004 - Terry Hennkens, Columbia
         - Charles Raab, Kansas City

2005 - Ed Ryser, Kansas City

2006 - Gary Leftin, St. Joseph

2007 - Randy Lyman, Springfield
         - Rodney Jones, Blue Springs

2008 - Dan Scherer, O'Fallon

2009 - Joe Don Harrell - City of Belton


BACK TO TOP

Treatment Plant of the Year Award

 

1963 - Belton, Lyle Furman, Operator

1964 - Macon, Virgil Cross, Operator

1965 - Joplin, S.C. Smith, Operator

1965 - Lockwood, Ray W. Abiatti, Operator

1966 - Springfield, James Aleshire, Operator

1967 - Jackson, Bill Bollinger, Operator

1968 - Monett, Naman Lombard, Operator

1969 - St. Louis, Coldwater Creek Plant, Joseph Larson, Operator

1970 - N. Kansas City, Leslie Pascal, Operator

1971 - Mexico, Leo Heim, Operator

1972 - Chillicothe, Dale Phillips, Operator

1972 - St. Louis, Lemay Treatment Plant, Roger Wieting, Supt.

1973 - Fulton, Paul Worsham, Operator

1974 - St. Joseph, James Roberts, Supt.

1975 - Marshall, Paul Decker, Operator

1976 - Macon, Virgil Cross, Operator

1977 - Kansas City, South Little Blue Plant, Bill Cormstock, Operator

1977 - Washington, Jerry Riesenbeck, Operator

1978 - St. Louis, Sugar Creek Plant James Park, Operator

1979 - Mexico, Leo Heim, Operator

1980 - Joplin, Shoal Creek Plant, Stutley Olson, Supt.

1981 - Hillsboro, Cody Pardieck, Operator

1982 - Springfield, Southwest Plant, Mel Trotter, Operator

1983 - Independence, Rock Creek Plant, Steve Fortney, Supt.

1984 - MSD St. Louis, Coldwater Creek, Alan Callier, Supt.

1985 - Mexico, Leo Heim, Supt.


Less than 1 MGD

 


Greater than 1 MGD

 

1986 - Trenton

1987 - Noel

1988 - Noel

1989 - Fredericktown - Jefferson City

1990 - Plattsburg

1991 - Monroe City

1992 - Paris

1993 - Gelena

1994 - Pevely

1995 - Goodman

1996 - Warrenton

1997 - Buckner

1998 - Shelbina

1999 - Rolla

1986 - Independence, Rock Creek Plant

1987 - St. Joseph

1988 - St. Joseph

1989 - Independence, Rock Creek Plant

1990 - Chillicothe

1991 - Clinton

1992 - Duckett Creek Sanitary District

1993 - DeSoto

1994 - Joplin

1995 - O'Fallon

1996 - Marshall

1997 - St. Louis MSD - Lemay Plant

1998 - Columbia

1999 - St. Louis MSD - Bissell Point Plant


Less than 5 MGD

 


Greater than 5 MGD

 

2000 - Fredericktown

2001 - Branson, Cooper Creek Plant

2002 - Moberly

2003 - Chillicothe

2004 - Sturgeon

2005 - Liberty, Upper Rush Creek Plant

2006 - Duckett Creek SD, MBR Plant

2007 - St. Charles, Missouri River Plant

2008 - City of Warrensburg, East Plant

2009 - Rock Creek Public Sewer District

2000 - St. Louis MSD, Missouri River Plant

2001 - Hannibal

2002 - Joplin, Turkey Creek Plant

2003 - Columbia

2004 - St. Louis MSD - Grand Glaize Plant

2005 - Branson, Cooper Creek Plant

2006 - Joplin, Shoal Creek Plant

2007 - Jefferson City

2008 - Little Blue valley Sewer District

2009 - City of Independence


BACK TO TOP

MWEA Biosolids Management Award

 

1991 - Hannibal

1992 - St. Peters

1993 - Chillicothe

1994 - Macon

1995 - DeSoto

1996 - Carthage

1997 - Marshfield

1998 - Fulton

1999 - Nixa


Less than 5 MGD

 


Greater than 5 MGD

 

2000 - Sikeston

2001 - Fredericktown

2002 - Cameron

2003 - Wentzville

2004 - Chillicothe

2005 - Wentzville

2006 - Wentzville

2007 - Wentzville

2008 - City of Kearney

2009 - City of Nevada

2000 - Joplin

2001 - Duckett Creek Sanitary District

2002 - Springfield

2003 - Marshall

2004 - Kansas City

2005 - Jefferson City

2006 - Springfield

2007 - St. Peters

2008 - St. Louis MSD - Missouri River Plant

2009 - City of Marshall


BACK TO TOP

MWEA Golden Manhole Award

 

1999
Timothy A. Kelso, Kansas City
Richard King, Osage Beach
Jim Phillippe, Columbia
George Lowman, Weatherby Lake
M. Christine Smith, Independence
Norma A. Sirna, St. Louis
Morris Wright, St. Louis

2000
Bill Weitkemper, Columbia
Richard Murray, Kansas City
Dan Andrews, Columbia
Gregory Alan Queen, Kansas City

2001
Sterling "Buster" Adkisson, Columbia
William E. Hargrove, St. Louis
Al Kennedy, Parkville
Steven Spydell, Independence
William Wornokowski, Belton

2002
Philip Burns, Delich, Roth & Goodwillie
Steven R. Cook, Cape Girardeau
Neal Honderick, Belton
Joseph Huffman, Insituform Technologies
Robert Korman, Columbia
Dan Scherer, Alliance Water Resources

2003
Curtis Braden, Kansas City
Carl Jackson, St. Louis
Wayne Latimer, Springfield
Charles Raab, Kansas City

2004
Ray Beck, Columbia (honorary)
Terry Hennkens, Columbia
Roger Lehr, Kansas City
Gary Miller, Wentzville
Phil Washington, Kansas City

2005
Paul Anderson, Blue Springs
Steve Hontz, Lee's Summit
Robet K. Ross, Moberly
Brian Schroeder, Kansas City

2006
Gerry L. Lisby, Columbia
Ed Ryser, Kansas City
Steve Sparks, Alliance Water Resources

2007
Gary Leftin, St. Joseph
Wayne Moore, Cape Girardeau
Brian Owens, Osage Beach
Joel L. Turnham, Independence

2008
Fred Eisenbarth, Shawnee Mission, KS
Steve Hunt, Columbia
Terry Leeds, Kansas City

2009
Rodney Jones, City of Blue Springs
David Miguel, Olathe, KS
Jeff Mock, Blue Springs
Kevin Swearengen, Springfield

2010
Ron Thomann, Kansas City
Roxann Slater, Kansas City
Cliff Cate, Kansas City
Gary Penrod, St. Louis


BACK TO TOP

MWEA Black Hat Award

 

1996
Andy Brashear, Granby
Mary Corsiglia, Kansas City
Joseph DeSmedt, Independence
George Gerring, Columbia
Ronald Gorham, Plattesburg
John Melton, Kansas City
Brian Rodden, Jefferson City
1997
Jane Downing, Warrensburg
Andy Letterman, Springfield
Graham Weatherspoon, Kansas City


BACK TO TOP

MWEA Crystal Crucible Award

 

2004
Paul Brackens, St. Louis
Jane Hood, Hannibal
Lorene Lindsey, Moberly
Pam Schweitzer, O'Fallon
Jana Walker, Joplin

2005
Craig Cuvellier, Columbia
Arlene Vogelsang, St. Louis

2006
Steve McDowell, Emden

2007
Clara Haenchen, Jefferson City

2008
Natalie LaFata, Imperial
Sheryl Schrock, Liberty
Gail Francis, Joplin

2009
Wendy Dalton, Wentzville
Rex Olinger, Belton


BACK TO TOP

MWEA Stockholm Junior Water prize

 

2002 - Jared Lightle, Carl Junction High School

2003 - Rachel Sass, Mid Buchanan High School

2004 - Sky Vanderburg, Moberly High School

2005 - Sky Vanderburg, Moberly High School

2006 - Amber Bryant, Tuscumbia High School

2007 - Mackenzie Taylor, West Platte R-II High School

2008 - Britney King

2009 - Jessica Baber, Weston


BACK TO TOP

MWEA Platinum Industrial Pretreatment Award

 

1997
General Motors Corp., Wentzville

1998
Dairy Farmers of America, Monett

1999
ABB, Jefferson City
A-Luster Metal Finishing, Kansas City
Cycle Chrome, Kansas City
Hawker Energy Products, Warrensburg
Toastmaster, Inc., Macon

2000
Ameripride Linen & Apparel Services, Springfield
Maytag Company, Jefferson City
Modine Manufacturing, Trenton
York Quality Caskets, Marshfield

2001
Aaron's Automotive Products, Springfield
Hiles Plating Company, Kansas City
Kerr McGee Chemical Corp., Springfield
Spring Remanufacturing Center Corp., Springfield
V.F. Jeanswear, Inc., Springfield

2002
Cargill, Inc., Kansas City
Donaldson Company, Chillicothe
Elementis Specialties, St. Louis
Enterprise Laundry, Springfield
Ford Motor Company, Kansas City
Modine Manufacturing, Jefferson CIty
Willow Brook Foods (Jefferson St.), Springfield

2003
Aventis Pharmaceuticals, Kansas City
Bioproducts, Inc., Aurora
Georgia Pacific Corp., Kansas City
Inter-State Studio, Inc., Sedalia
Positronic Industries, Springfield
RMF Steel Company, Grandview
Sierra Bullets, Sedalia
Tyson Foods, Monett
UniFirst Corp., Springfield
US Plating & Surface Finishing, Kansas City
Wire Rope Corp. of America, Chillicothe

2004
ABB, Jefferson City
Alliant Lake City Small Caliber Ammunition Company LLC, Independence
Labconco Corporation, Kansas City
Paulo Products, Kansas City
St. Joseph Health Center, Kansas City

2005
Baptist-Lutheran Medical Center, Kansas City
Dynacraft, Inc., St. Louis
Frederick Manufacturing Corp., Kansas City
Jost Chemical Company, St. Louis
Prime Tanning Corp., St. Joseph
Union Pacific Railroad, Kansas City

2006
Arch Technology, St. Charles
Cargill Meat Solutions, Marshall
Colorific Production Painting, Kansas City
Monsanto Company, Creve Coeur
Pharmacia Corp., Chesterfield
Waterloo Industries, Sedalia


BACK TO TOP

Young Professional

 

2008 - Todd Bolte, St. Louis
2009 - Sean Deweese, St. Joseph


BACK TO TOP

Watershed Management

 

2009 - Kate Delehunt, Kansas City


BACK TO TOP

Other Awards

2008 Appreciation Awards

 

Layton Scholarships
2008 - Katherine Dickherber, University of Missouri
2008 - Sarah Shell, Missouri S&T
2008 - Seth Walters, Missouri S&T
2008 - Rebecca Losli, Washington University

2009 - Matthew Haith, St. Robert
2009 - Coleen Kenny, University of Missouri
2009 - Allison Sperber, Missouri S&T
Retiring Delegate Service Award
2008 - John Lodderhose, St. Louis

Copyright 1997-Present - Missouri Water Environment Association